DEPRESJA W CIĄŻY

Depresja w ciąży

Bardzo często słyszy się o depresji poporodowej. A co z depresją ciążową, jak ją rozpoznać i leczyć?

Depresja w ciąży to problem, z którym zmaga się wiele przyszłych mam. Szacuje się, że dotyczy 10–20% ciężarnych. Choroba ta wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, ponieważ jej skutki mogą być groźne dla zdrowia kobiety i rozwijającego się płodu.

Depresja podczas ciąży jest najczęściej spowodowana przez intensywne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety przez 9 miesięcy. Inne przyczyny choroby to obawa przed zmianą sytuacji życiowej, tragiczne wydarzenie lub brak poczucia wsparcia ze strony partnera. 

Na wystąpienie depresji w ciąży są bardziej narażone te kobiety, u których epizody zaburzeń nastroju występowały jeszcze przed zajściem w ciążę.

Objawy depresji w ciąży.

Objawy depresji mogą być różne. W jej przebiegu mogą wystąpić:

zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność),

obniżenie nastroju, płaczliwość

uczucie zmęczenia i wyczerpania,

niezdolność do odczuwania przyjemności i radości,

rezygnacja ze swoich dotychczasowych zainteresowań,

negatywne myśli,

obniżenie poczucia własnej wartości,

trudności z podejmowaniem decyzji,

brak apetytu,

potrzeba izolowania się i unikanie kontaktów towarzyskich,

trudności w koncentracji,

uczucie lęku i niepokoju.

Za objawy depresji uznaje się także dolegliwości somatyczne, czyli złe samopoczucie fizyczne. Ciężarna może skarżyć się na częste bóle głowy, brzucha, kręgosłupa lub piersi. Bardzo często zdarza się, że przyszła mama zaniedbuje swój wygląd i higienę osobistą.

Za bardzo istotne objawy depresji uznaje się myśli samobójcze. Ciężarna widzi przyszłość w czarnych barwach lub otwarcie przyznaje, że nie ma chęci do życia. Takie sygnały nie mogą zostać zbagatelizowane.

Depresja w ciąży — czy ma wpływ na dziecko?

Depresja podczas ciąży ma duży wpływ na dziecko i może przyczynić się do poronienia, porodu przedwczesnego lub istotnych problemów rozwojowych. Bardzo często choroba wiąże się z zaburzeniem relacji między mamą a dzieckiem. Wzrasta także ryzyko wystąpienia w przyszłości depresji u dziecka.

Depresja w ciąży powoduje, że podnosi się poziom kortyzolu we krwi matki, a tym samym w organizmie rozwijającego się płodu. Hormon ten przyczynia się do zaburzeń w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka i wpływa na kształtowanie się jego osobowości. Bardzo często zdarza się także, że kobieta z depresją w ciąży nie dba o siebie, nieodpowiednio się odżywia lub sięga po używki. Takie zachowania także przyczyniają się do zaburzeń rozwoju płodu.

Jak leczyć depresję w ciąży?

Leczenie depresji w ciąży może odbywać się przy pomocy kilku metod. Są nimi:

psychoterapię indywidualną,

dołączenie do grupy wsparcia,

leki na depresję w ciąży.

Leczenie depresji powinno odbywać się pod okiem psychiatry i ginekologa. Rodzaj terapii dobierany jest w taki sposób, aby ryzyko uszkodzenia płodu było jak najmniejsze.

Jak poradzić sobie z depresją w ciąży?

Depresja w ciąży wymaga profesjonalnej pomocy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Bez tego ciężko jest powrócić do zdrowia. Należy jednak wiedzieć, jak poradzić sobie z depresją podczas ciąży i co można zrobić samodzielnie, aby poczuć się lepiej oraz wspomóc terapię.

Przede wszystkim należy przyznać się do swojego problemu i porozmawiać z bliską osobą na temat swojego samopoczucia. Warto także zadbać o siebie i skupić się na zapewnieniu sobie dużej ilości odpoczynku, snu, relaksu i przyjemności. Może to być spotkanie z przyjaciółmi, spacer, ulubiona książka, wizyta w SPA lub wycieczka na łonie natury.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O BLOGU

Pomysł założenia bloga powstał z inicjatywy Dr Leśniczaka. Trudno znaleźć rzetelne źródło wiedzy na temat zdrowia intymnego, ciąży i tematów z nią związanych, napisane w przystępny, zrozumiały a nawet nieco przewrotny i humorystyczny sposób. Połączenie wiedzy lekarskiej z wiedzą i doświadczeniem fit mamy i trenerki Natalii Jakuły, prywatnie trenera osobistego dr Leśniczaka, zaowocowało projektem, który właśnie macie okazję czytać. Dziękujemy za uwagę!

Dr Leśniczak

Specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z perinatologii.
Natalia Jakuła

Natalia Jakuła zawodowo wybrałam drogę prezenterki i dziennikarki telewizyjnej.