DUSZNOŚCI W CIĄŻY

OKIEM DOKTORA:

 

Nawet 70% kobiet ciężarnych zmaga się w trakcie 9 miesięcy z problemem duszności. Najczęściej objaw ten nie jest związany z aktywnością fizyczną.

Jakie mogą być przyczyny duszności w ciąży?

Przyczyn może być wiele. Większość z nich nie jest związana z żadną poważną chorobą, a spowodowana jedynie fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Spowodowane jest naturalnie występującym uniesieniem się przepony, co sprawia wrażenie utrudnionego wzięcia głębokiego wdechu u wielu przyszłych mam.

Nadmierne emocje i stres mogą prowadzić do przyspieszenia oddechu oraz spłycenia go, co objawia się jako odczucie duszności.

 

Jakie są objawy duszności w ciąży?

 

Objawy, które stanowią bezwzględne wskazanie do pilnej konsultacji lekarskiej są:

-nagłe pojawienie się duszności w ciąży lub jego nagła zmiana charakteru,

-pojawienie się dolegliwości niedługo po porodzie,

-ból w klatce piersiowej, połączony z zasłabnięciem,

-krwioplucie,

-wysoka gorączka,

-kaszel z odkrztuszaniem plwociny,

-znaczne przyspieszenie częstotliwości oddychania i tętna,

-towarzysząca sinica

-nasilona duszność uniemożliwiająca mówienie.

Ciężki oddech w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

 

Na niektóre z przyczyn duszności w ciąży nie mamy żadnego wpływu. W przypadku duszności w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, która najczęściej spowodowana jest uniesieniem przepony, powinnaś:

✅unikać nadmiernego wysiłku fizycznego

✅ćwicz spokojne oddychanie

✅nabieraj jak najgłębszych wdechów w spoczynku.

✅kontroluj emocje

✅zajęcia jogi i medytacja mogą przynieść oczekiwane korzyści

 

Świadome panowanie nad oddechem może skutecznie zmniejszyć uczucie duszności.

Jeśli jednak duszność spowodowana jest stanem chorobowym, takim jak COVID-19 czy astma oskrzelowa, niezbędna jest konsultacja z lekarzem i niekiedy wdrożenie postępowania farmakologicznego.

 

OKIEM NATALKI:

 

Wspomnienia

Pamiętam że trochę trudniej mi się oddychało w ciąży, a nawet łapałam zadyszki, natomiast nie był to problem który bardzo utrudniał życie czy martwił, albo w czymkolwiek ograniczał. Taki problem się nasila przy upałach, chorobach lub gdy mamy małą pojemność płuc, natomiast ja przechodziłam ciążę zimą i od zawsze dużo się ruszam, więc zasobność płuc jest pewnie większa. Też nie zdarzyła mi się żadna większa dolegliwość w ciąży poza przeziębieniem.

 

Sport

Wspominałam kiedyś że do 8 miesiąca ciąży chodziłam na siłownię na lekkie aeroby i pilates. Jeżeli nawet mimo pojawiających się duszności, lekarz pozwoli na ruch, to warto to wykorzystać, bo przecież nic lepiej nie dotlenia jak np. spacer na świeżym powietrzu czy rowerek stacjonarny (leżący) gdy za oknem pogoda nie rozpieszcza. Natomiast pamiętajcie że wszelkie problemy muszą być konsultowane z lekarzem i nie ma co pytać pana Google. Tylko lekarz jest w stanie ocenić rangę problemu i to co można robić a czego nie. Pamiętaj, że duszności mogą świadczyć o większym problemie jak choćby o Covid-19, więc nie bagatelizuj problemu jeśli się pojawił.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O BLOGU

Pomysł założenia bloga powstał z inicjatywy Dr Leśniczaka. Trudno znaleźć rzetelne źródło wiedzy na temat zdrowia intymnego, ciąży i tematów z nią związanych, napisane w przystępny, zrozumiały a nawet nieco przewrotny i humorystyczny sposób. Połączenie wiedzy lekarskiej z wiedzą i doświadczeniem fit mamy i trenerki Natalii Jakuły, prywatnie trenera osobistego dr Leśniczaka, zaowocowało projektem, który właśnie macie okazję czytać. Dziękujemy za uwagę!

Dr Leśniczak

Specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z perinatologii.
Natalia Jakuła

Natalia Jakuła zawodowo wybrałam drogę prezenterki i dziennikarki telewizyjnej.