IMPLANTY PIERSI

OKIEM DOKTORA

Fakty i mity

Wybuchają w samolotach, zakłócają karmienie piersią, kosztują majątek…

Zabieg powiększania piersi jest jednym z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Decydują się na nie kobiety, które nie akceptują wyglądu biustu, oraz kobiety, które straciły naturalne piersi w przebiegu choroby nowotworowej.

Na rynku są dostępne dwa główne rodzaje implantów: wypełnione fizjologicznym roztworem soli oraz silikonem.

Zabieg wywołuje wiele kontrowersji związanych z ich wpływem na zdrowie.

Czy rzeczywiście masz powody do obaw?

Silikonowe implanty — czy są bezpieczne?

Przez wiele lat panowało przekonanie, że implanty wypełnione roztworem fizjologicznym są bezpieczniejsze, ponieważ w przypadku ich uszkodzenia, uwolniona sól jest wchłaniana przez organizm i nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentki.

Przewaga implantów wypełnionych solą została zniesiona poprzez zastosowanie nowoczesnego silikonu. Obecnie stosowany materiał jest bardziej spoisty, co sprawia, że nawet w przypadku uszkodzenia torebki implantu, silikon nie wydostaje się na zewnątrz. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa czasem stosuje się również tzw. podwójne torebki implantu, które mają za zadanie jego ochronę przed mechanicznym uszkodzeniem.

 

Jakie jest ryzyko związane z zabiegiem powiększania piersi?

Podobnie jak w przypadku każdej operacji, istnieje ryzyko związane z powiększaniem piersi. Są nimi:

  • Złe reakcje na znieczulenie, takie jak problemy z oddychaniem
  • Nadmierne krwawienie, zakrzepy lub infekcja podczas operacji
  • Trudności z karmieniem piersią
  • Utrata czucia w okolicy sutka
  • Niewłaściwe gojenie się blizny
  • Nierówne ustawienie sutków
  • Różne rozmiary lub kształty obu piersi
  • Wyciek implantu
  • Stwardnienie piersi

W przypadku każdego rodzaju implantu ważne jest monitorowanie swojego samopoczucia i ewentualna i konsultacja z lekarzem.

Czy implanty piersiowe mogą powodować raka?

Oczywiście implanty piersiowe nie powodują raka piersi i jest to mit.

W celu powiększenia piersi umieszcza się implanty z solą fizjologiczną lub żelem silikonowym, a obie te substancje są w pełni bezpieczne, nietoksyczne i nie mają właściwości kancerogennych. Ważne jest jednak to, aby zabiegowi powiększenia biustu poddać się w profesjonalnej klinice pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Wtedy mamy pewność, że implanty, których użyje, będą pochodziły ze sprawdzonego źródła od wiarygodnego producenta.

Pamiętaj, że zawsze masz prawo zapytać lekarza, który będzie wykonywał zabieg, o to, jakich implantów będzie używał i z czego zostały wykonane. Zbyt niska cena operacji i unikanie odpowiedzi na pytania dotyczące implantów, są niepokojącym sygnałem.

Dla kogo dedykowany jest ten zabieg? Kiedy warto powiększyć piersi za pomocą implantów?

Na implanty warto zdecydować się np. po ciąży i okresie karmieniu piersią, kiedy to można przywrócić biustowi dawny kształt i rozmiar. Implanty pozwalają, wyrównać wrodzone lub nabyte asymetrie w wyglądzie piersi. Wszczepianie implantów umożliwia rekonstrukcję piersi po operacjach onkologicznych.

Kluczowy powód, dla którego większość kobiet decyduje się na ten zabieg to posiadanie zbyt małego w ich mniemaniu biustu. W grę wchodzi chęć wpisania się w kanony piękna, zadbanie o własną samoocenę lub chęć poprawienia swojego powodzenia u płci przeciwnej. Powiększenie biustu daje realną możliwość pozbycia się kompleksów na tym tle oraz dyskomfortu związanego z wyglądem piersi.

A jak jest z tym wybuchaniem w samolotach?

Implanty piersi nie wybuchają ani w samolotach, ani w żaden inny sposób. Co ważne, większość z nich ma dożywotnią gwarancję na pęknięcie.

W latach 80-tych, kiedy powłoki implantów nie były jeszcze tak szczelne, rzeczywiście zdarzało się, że pękały. Rzecz jasna,  może to zdarzyć się nawet dzisiaj, ale mówimy tu o ekstremalnie nadzwyczajnych przypadkach.

Jakie mity krążą na temat powiększania biustu?

Mit: Wszystkie implanty piersi należy wymienić po 10 latach.

Mit: Implanty piersi mogą powodować choroby autoimmunologiczne lub raka piersi.

Mit: Implanty piersi należy wyjmować na czas ciąży i karmienia piersią.

Mit: Z implantem piersi nie mogę wykonywać badania mammograficznego.

 

 

OKIEM FIT MAMY:

Piersi takie ważne?

Piersi, szczególnie po ciąży to dość delikatny a czasem drażliwy temat. Dążymy do ideału bo tego nauczyły nas media, a tymczasem codzienność nie jest taka różowa. Po karmieniu często piersi się zniekształcają i opadają i zaczynamy się wstydzić. Jedne z nas potrafią zaakceptować taki stan a inne szukają rozwiązań jak go poprawić.

Sposób na piersi

Niestety nie istnieje nieinwazyjna metoda znacznego poprawienia wyglądu piersi. Nawet ćwiczenia nie są w stanie zaokrąglić rozciągniętego biustu. Jedyne rozwiązanie to akceptacja lub operacja. Każda z nas ma inny problem. Jedne chcę biust powiększyć, inne zmniejszyć, wypełnić lub skorygować. Jeżeli chodzi o sam kształt lub pomniejszanie to lifting bez implantu jest dobrym rozwiązaniem. Implant zawsze zwiększa ryzyko powikłań.

Fakty

Pamiętajmy że medycyna estetyczna, a szczególnie ta związana z biustem to ogromny biznes i nikt nam całej prawdy nie powie. Powikłania mniejsze lub większe przy implantach to więcej niż 30%. Nie zawsze oznaczają zagrożenie dla zdrowia, natomiast psychicznie żadna z nas nie nastawia się na problemy, a powinna, żeby uniknąć ogromnych rozczarowań. Trzeba też zaakceptować fakt, że rzadko na jednej operacji się kończy, co oznacza dodatkowe koszty, stres i regeneracje. Implanty po upływie kilkunastu lat dobrze jest wymienić.

Recepta

Musimy się poważnie zastanowić czy napewno implanty piersi są nam potrzebne, czy nas uszczęśliwią, czy coś zmienią w naszym w życiu, bo często to tylko iluzje które sobie projektujemy w głowie. Może się okazać że źle nam z nimi, albo że nie pasują do nas, albo są za duże/za małe. Warto odwiedzić różnych lekarzy żeby poznać różne możliwości, opinie, rady. Warto też sprawdzić implanty które zostaną nam zaproponowane, czy aby napewno są bezpieczne. Nie chce nikogo zniechęcać, tylko skłonić do poważnych namysłów. Nic na szybko i pod wpływem impulsu. Taka decyzja powinna długo dojrzewać w głowie:) Powodzenia!

 

Tits correction. Plastic surgery, isolated, white background

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O BLOGU

Pomysł założenia bloga powstał z inicjatywy Dr Leśniczaka. Trudno znaleźć rzetelne źródło wiedzy na temat zdrowia intymnego, ciąży i tematów z nią związanych, napisane w przystępny, zrozumiały a nawet nieco przewrotny i humorystyczny sposób. Połączenie wiedzy lekarskiej z wiedzą i doświadczeniem fit mamy i trenerki Natalii Jakuły, prywatnie trenera osobistego dr Leśniczaka, zaowocowało projektem, który właśnie macie okazję czytać. Dziękujemy za uwagę!

Dr Leśniczak

Specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z perinatologii.
Natalia Jakuła

Natalia Jakuła zawodowo wybrałam drogę prezenterki i dziennikarki telewizyjnej.