Różowy październik-badamy się!

OKIEM DOKTORA

Październik się kończy. Czy badałaś piersi?

Rak piersi jest drugim pod względem częstości (po raku płuca) nowotworem złośliwym na świecie, stanowiąc 25% wszystkich zachorowań. W Polsce rozpoznajemy rocznie 19 tys. raków piersi, najczęściej u kobiet w przedziale 55-65 lat. Bardzo rzadko występuje u mężczyzn. Wszystko to sprawia, że profilaktyka, czyli zapobieganie lub wczesne wykrywanie raka piersi, jest bardzo ważna.

Jak możesz zapobiec chorobie?

Jeśli chodzi o profilaktykę, to zmiana dotychczasowego stylu życia może być bardzo pomocna – ważne jest unikanie nadmiernych ilości tłuszczu w diecie, walka z otyłością oraz ograniczenie spożycia alkoholu. Istotna jest także regularna aktywność fizyczna i zdrowy sen 8 godzin na dobę. 

W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi stosuje się następujące badania:

👉 samobadanie piersi przez kobietę

👉 badanie lekarskie przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa

👉 ultrasonografia piersi

👉 mammografia

👉 udział w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

 

Jak zrobić samobadanie piersi?

Składa się ono z dwóch etapów – oglądania stanu piersi i badania dotykowego, czyli palpacyjnego. Stojąc przed lustrem sprawdź, czy nie zauważasz zmian wielkości, kształtu, położenia, koloru, wciągnięć.

W pozycji stojącej oglądaj piersi:

-z uniesionymi do góry rękoma,

-ze swobodnie opuszczonymi ramionami,

-z rękoma opartymi na biodrach – naciskać je tak mocno, by czuć napinanie się mięśni klatki piersiowej – obejrzyj, czy nie ma żadnych zmian,

-ściśnij brodawkę i obserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakaś wydzielina,

-nie zapominaj o obejrzeniu górnej części piersi pod samą pachą,

-z profilu – spleć ręce z tyłu głowy i obróć się tak, by obejrzeć biust z lewej, a następnie z prawej strony,

-pochylając się do przodu sprawdzić, czy nie ma widocznych pofałdowań skóry, zmian w kształcie piersi czy wciągnięcia brodawek.

W pozycji leżącej: leżąc wygodnie na plecach podkładamy prawą rękę pod głowę wykonujemy badanie ruchami okrężnymi, półkolistymi, uciskając piersi miejsce po miejscu płasko ułożonymi palcami. Badanie lewej piersi wykonuje się prawą dłonią i odwrotnie – całą procedurę należy powtórzyć dla prawej piesi. Na końcu sprawdzamy pachę, czy nie ma powiększonych węzłów chłonnych.

Jeśli jesteś w wieku 50 – 69 lat oraz:

-w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś wykonywanej mammografii w ramach NFZ,

-otrzymałaś w 2010 r. pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach,

-nie miałaś wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi,

Zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne organizowane przez Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

 

OKIEM NATALKI:

Staram się badać podczas wizyt u ginekologa, ale prawda jest taka, że USG piersi robię zbyt rzadko. Udało mi się natomiast namówić mamę żeby po długiej przerwie poszła na mammografię i do ginekologa, więc mam wrażenie że zrobiłam dobry uczynek;) Pamiętajmy natomiast najpierw o badaniu siebie a później zadbajmy o innych.

Jeżeli jakakolwiek zmiana zostanie wykryta podczas badania to nie należy się martwić na zapas. Niektóre są zupełnie niegroźne, a słyszałam że zdarzają się dość często, więc bądźmy dobrej myśli.

Także należy pamiętać o badaniu piersi z implantami. Badanie USG czy wszystko z nimi ok i czy nie ma powikłań, powinno się robić minimum co rok, a najlepiej co 6 miesięcy. Zdarza się że implant pęknie, albo się przemieści, albo stwardnieje. Należy się wówczas szybko skonsultować z chirurgiem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O BLOGU

Pomysł założenia bloga powstał z inicjatywy Dr Leśniczaka. Trudno znaleźć rzetelne źródło wiedzy na temat zdrowia intymnego, ciąży i tematów z nią związanych, napisane w przystępny, zrozumiały a nawet nieco przewrotny i humorystyczny sposób. Połączenie wiedzy lekarskiej z wiedzą i doświadczeniem fit mamy i trenerki Natalii Jakuły, prywatnie trenera osobistego dr Leśniczaka, zaowocowało projektem, który właśnie macie okazję czytać. Dziękujemy za uwagę!

Dr Leśniczak

Specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z perinatologii.
Natalia Jakuła

Natalia Jakuła zawodowo wybrałam drogę prezenterki i dziennikarki telewizyjnej.