Wakacje z dziećmi

OKIEM NATALKI

Wakacje w ciąży

Odbyłam tylko jedną podróż samolotem w trakcie ciąży i pamiętam że była to Majorka w około piątym miesiącu. Czułam się świetnie, zabrałam książeczkę zdrowia/ciąży, wykupiłam lepsze ubezpieczenie, sprawdziłam okoliczne szpitale i odpoczywałam głównie na basenie. Unikałam słońca, wybierałam cień, spacerowałam, dużo czytałam i było super. Moja ciąża przebiegała książkowo więc nie musiałam się martwić.

Sporo jeździłam po Polsce autem i pociągiem i muszę przyznać że po siódmym miesiącu to się robi bardzo uciążliwe. Gdy brzuch przybiera kolosalne rozmiary, zmienia się ciężar ciała i wszystko puchnie, najlepszym pomysłem staje się nieruchoma kanapa.

W pewnym momencie podczas jazdy autem, czułam każdy kamyk, każdą nierówność na drodze i bardzo się męczyłam. Duży brzuszek uniemożliwiał wygodną podróż, czułam każde żebro, przelewającą się wodę w brzuchu, kopniaki dzidziusia i przyciśnięty pęcherz. Po cesarce też jakiś czas siedzenie było mało wygodne, ale trwało to krótko.

Wakacje z dzieckiem

I tu się zaczyna zabawa… Jako niedoświadczona mama miałam kilka przygód i nietrafionych destynacji. Z małym dzieckiem każdy wyjazd to wyprawa i auto spakowane po 'kokardę’, serio. Minimum nie istnieje. Na szczęście z każdym rokiem jest jakby mniej 'potrzebnych’ rzeczy, a już po około 3 urodzinach robi się całkiem super jeśli chodzi o ilości rzeczy. Moje dziecko dość szybko stało się samodzielne i podróże zaczęły być bardzo przyjemne bez zamartwiania czy aby dziecka nie trzeba będzie zaraz karmić, przewijać, przebierać czy nosić.

Złe pomysły

Zdecydowanie złym pomysłem było zabranie rocznego dziecka na Sycylię, w upały, z babcią. Kto był, ten wie, że tereny są mocno górzyste, mało spacerowe, mało pod dzieci (albo wogóle), itp. Ale musiałam się sama przekonać, przez co czasem się kończyło na treningu noszenia wózka razem z babcią, wieeeele schodków pod górę lub w dół plus na siedzeniu nad basenem nieprzystosowanym pod dzieci. Matka Polka zawsze sobie poradzi, więc kupiłam Młodemu dmuchany basen żeby też skorzystał;)

Dobre pomysły

To zawsze zdecydowanie wyjazdy razem z innymi znajomymi którzy mają dzieci i oczywiście w miejsca które są pod dzieci przystosowane, typu hotele z bezpieczną plażą, aqua parkiem, placem zabaw, piaskiem. Tak, piasek i woda to doskonała zabawa na cały dzień dla dzieci i dorosłych, póki jeszcze nie ma etapu wspólnej jazdy na rowerach, itp. Dla dzieci powyżej 3 roku życia super są zegarki z telefonem i jeśli stracimy je na chwile z pola widzenia albo jako starsze zdecydują że pójdą sobie same z przyjaciółmi na sale zabaw, to zawsze mamy kontakt w obie strony. Pamiętajmy oczywiście zawsze o ochronie przeciwsłonecznej i specyfikach które mogą się przydać w razie ukąszeń komarów, itp.

 

OKIEM DOKTORA

Wakacje z brzuszkiem? 

Przyszła mamo, co powinnaś zabrać jadąc na wakacje? Ciąża to wyjątkowy stan, dlatego powinnaś przygotować się do podróży bardzo solidnie.

Oczywiście wygodne, lekkie ubrania są niezbędne w każdej wakacyjnej podróży, lecz jako przyszła mama pamiętaj by zabrać ze sobą kopie ostatnich wyników badań, w razie gdybyś potrzebowała skorzystać z pomocy lekarskiej. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, również zabierz je ze sobą. 

W Twojej torbie podróżnej powinna znaleźć się butelka wody, nigdy o niej nie zapominaj! 

Stres na urlopie jest nie wskazany a przyszłej mamie jest on w ogóle niepotrzebny, dlatego by zapewnić bezpieczeństwo maluszkowi możesz spakować mobilne urządzenie do badania KTG. 

Takie badanie możesz wykonać w każdym miejscu samodzielnie a otrzymany zapis przeanalizuje np. Twój lekarz, który zrobi to zdalnie. Unikniesz dodatkowego i niepotrzebnego stresu.

Zalecenia

Nie przemęczaj się. W trakcie ciąży nie powinnaś się przeciążać. Nie noś ciężkich walizek! Daj sobie spokój z górskimi wyprawami, jeszcze przyjdzie na nie czas.

Spacer i dużo odpoczynku to jest to czego przyszła mama potrzebuje najbardziej. Nie rezygnuj z uroków lata. Jeśli jednak coś cię niepokoi, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub udaj się do najbliższego szpitala.

Bezpieczne wakacje z dziećmi.

Wyjazdy wakacyjne to okazja do wypoczynku i niestety czasami ogromnego stresu, szczególnie, jeśli Twoje dziecko jest bardzo małe. Jak możesz cieszyć się urlopem bez stresu i nie zwariować?

O czym warto pamiętać na wakacjach z dzieckiem?

Planujesz wakacje nad wodą, pamiętaj o ochronie skóry Twojego dziecka odpowiednim kremem przeciwsłonecznym z wysokim filtrem. Podczas kąpieli nad morzem czy jeziorem, przede wszystkim pilnuj dziecka, nawet jeśli potrafi pływać.

Zalecenia

Przy upalnych dniach łatwo się odwodnić, dlatego zawsze miej przy sobie butelkę wody.

Apteczka to zawsze dobry pomysł, szczególnie przy dzieciach. Gdy będziesz ją pakować nie zapomnij o plastrach, opatrunkach, maściach łagodzących ukąszenia owadów, lekach przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych a nawet sól fizjologiczną do przepłukania np. oka.

Pamiętaj, że jeśli jedziesz do miejsca w którym jest utrudniony dostęp do sklepów czy aptek, zabierz ze sobą więcej rzeczy by podczas wyjazdu niepotrzebnie się nie stresować.

Gadżet, który świetnie się sprawdzi na wakacjach to opaska na rękę z numerem telefonów do rodziców lub popularny zegarek z funkcją dzwonienia i odbierania telefonów rodziny. Sprawdzi się świetnie, gdy dzieci zgubią się nam np. na plaży.

Aby wakacje z dzieckiem były w pełni udane i odbyły się bez stresu, zastanów się gdzie Ty i Twoje dziecko będziecie się czuli bezpiecznie i komfortowo.

 

Poniżej zdjęcie propos Sycylii;)))

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O BLOGU

Pomysł założenia bloga powstał z inicjatywy Dr Leśniczaka. Trudno znaleźć rzetelne źródło wiedzy na temat zdrowia intymnego, ciąży i tematów z nią związanych, napisane w przystępny, zrozumiały a nawet nieco przewrotny i humorystyczny sposób. Połączenie wiedzy lekarskiej z wiedzą i doświadczeniem fit mamy i trenerki Natalii Jakuły, prywatnie trenera osobistego dr Leśniczaka, zaowocowało projektem, który właśnie macie okazję czytać. Dziękujemy za uwagę!

Dr Leśniczak

Specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z perinatologii.
Natalia Jakuła

Natalia Jakuła zawodowo wybrałam drogę prezenterki i dziennikarki telewizyjnej.